آشنایی با انواع دستگیره پنجره

انواع دستگیره پنجره

انتخاب یک مور از انواع دستگیره پنجره دوجداره با کیفیت یکی از مهم ترین جزئیاتی است که باید در هنگام خرید پنجره دوجداره به آن توجه کرد. طبیعی است که نخستین معیار در انتخاب دستگیره پنجره دوجداره کیفیت آن است. جنس دستگیره پنجره دوجداره عموما از آلومینیوم و یا پلاستیک می باشد؛ و بهترین دستگیره پنجره دوجداره در حال حاضر از جنس های آلمانی و ترک ساخته شده اند. در تولید پیچ دستگیره پنجره نیز باید از آلیاژ مرغوب استفاده شود تا در هنگام استفاده و نصب روی پنجره آسیب نبیند. یراق آلات تولید برندهای معروف، کیفیت بالا و به طبع قیمت بالایی دارند که این قیمت پنجره دوجداره را افزایش می باید. لازم به ذکر است که هزینه بالا برای پنجره های دوجداره با دستگیره های خوب، از صرف هزینه دوباره برای تعمیر آن می کاهد.

انواع دستگیره پنجره دوجداره

اولین معیار در انتخاب انواع یراق آلات پنجره از جمله دستگیره پنجره دوجداره کیفیت محصول می باشد. با پیشرفت تکنولوژی دستگیره های درب و پنجره دو جداره از لحاظ امنیت در تراز بالاتری قرار گرفته اند. از نکات مهم دیگری که باید توجه ویژه ای در انتخاب انواع دستگیره پنجره دو جداره به آن ها داشت، بلند بودن اهرم دستگیره است که باعث وارد آمدن فشار کمتر به دستگیره و اسپانیولت شده و باز و بسته کردن درب را آسان می کند. استفاده از دستگیره با اهرم توپر موجب کارکرد بهتر آن می گردد.

انواع دستگیره پنجره دوجداره عبارتند از:

  • دستگیره یک طرفه
  • دستگیره دوطرفه
  • دستگیره باریک دوطرفه
  • دستگیره پنجره هتلی
  • دستگیره مخفی
  • دستگیره چفت موشکی
  • دستگیره درب سرویسی

دستگیره یک طرفه: پر استفاده ترین دستگیره پنجره دوجداره، دستگیره یک طرفه ساده می باشد. این نوع دستگیره در یک طرف بازشو نصب شده و به طور کلی به دو دسته ساده و سکوئستیک تقسیم بندی می شود.

دستگیره دوطرفه: این نوع از دستگیره یکی از مقرون به صرفه ترین دستگیره ها برای پنجره های دوجداره است. این دستگیره ها برای مواردی مورد استفاده و نصب قرار میگیرد که دو طرف بازشو باشند. این محصول دارای قفلی است که روی قسمت بالای دستگیره تعبیه شده است.

دستگیره باریک دو طرفه: این نوع دستگیره از نظر ساختار کاملا مشابه دستگیره دو طرفه میباشد. تنها تفاوت آنها دو طرفه باریک بودن محل پیچ و هندل دستگیره است. در قسمت فوقانی این نوع دستگیره ها یک قفل تعبیه شده است و از آنجایی که این قفل ها را به راحتی میتوان باز کرد پیشنهاد میشود در مکان هایی که امنیت مهم است از این نوع دستگیره استفاده نشود. در پنجره ها که به بیرون باز می شوند و یا محل نصب دستگیره در قسمت بیرونی آن است از این دستگیره می توان استفاده کرد.

دستگیره پنجره هتلی: در مراکز عمومی مانند هتل ها به دلیل امنیت بالا بهتر است از دستگیره هایی استفاده شود که فاقد اهرم باشد که دستگیره های هتلی این نیاز را برطرف کرده است.

عوامل موثر در انتخاب بهترین دستگیره پنجره

یک دستگیره با کیفیت و کارآمد معیار های زیادی دارد برای مثال میزان مقاومت دستگیره باید بالا باشد تا در هنگام نصب هیچ مشکلی به وجود نیاید. همچنین دستگیره خوش ساخت دارای اهرم توپر می باشد، که باعث عملکرد بهتر آن می شود. همچنین بلند بودن اهرم دستگیره سبب کاهش فشار وارده به دستگیره و اسپانیولت شده که باز و بسته کردن پنجره را راحت تر می کند. ضخامت صفحه اصلی دستگیره یک عامل دیگر در کیفیت دستگیره است؛ ضخامت غیر استاندارد صفحه اصلی و جنس نامرغوب سبب تغییر حالت یا شکستن دستگیره می شود. برای جلوگیری از ساییدگی و حرکت روان دستگیره؛ نقطه پرچ شدگی یا اتصال اهرم دستگیره به صفحه اصلی باید به کمک ماشین آلات استاندارد و واشر پلاستیکی مخصوص بین صفحه و اهرم انجام شود.

علاوه بر این شفت چهار پهلو باید از آلیاژ مرغوب ساخته شود که فشار زیاد سبب هرز شدن دستگیره و تغییر حالت شفت نشود. دستگیره ها نیز باید از فنر مرغوب برخوردار باشند تا سبب درست عمل کردن اهرم در حالت ۹۰ درجه شوند. یک مورد مهم دیگر زهوارهای جای پیچ  است که باید دارای مقاومت کافی بوده تا هرز نشوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما هم اکنون آفلاین هستید