آرام بند

یکی از بخش های خاص و ویژه در همه درب ها که باعث افزایش طول عمر قفل و بخش های مختلف در می شود آرام بندها و جک های درب هستند. استفاده از آرام بند و انواع آن کمک می کند تا  از ایجاد سرو صدای زیاد در هنگام بسته شدن در جلوگیری شود. با توجه به نوع کاربرد، انواع آرام بندها به شرح زیر تقسیم بندی می کنیم.

1_ تقسیم بندی بر اساس سایز و نمره فنر

فنرها بخش قدرتی آرام بند و انواع آن می باشند و بر اساس  سایز تقسیم بندی از سایز 1 تا 7  تقسیم بندی می شوند:

  • سایز 1  برای درهای کمتر از 20 کیلوگرم
  • سایز 2 برای درهای 20 تا 45 کیلوگرم
  • سایز 3برای درهای 45 تا 60 کیلوگرم
  • سایز 4 برای درهای 60 تا 80 کیلوگرم
  • سایز 5 برای درهای 80 تا 100 کیلوگرم
  • سایز 6 برای درهای 100 تا 120 کیلوگرم
  • سایز 7 برای درهای 120 کیلوگرم به بالا

باتوجه به سایز و وزن درب، انتخاب محصول و خرید ما هم متفاوت خواهد بود زیرا نیازهای ما متفاوت بوده و  استفاده از انواع آرام بندهای کشو یا کابینت، درب و… متنوع است.

2_ تقسیم بندی بر اساس نوع ساخت و شکل

آرام بند ریلی

از مزیت های آرام بند های ریلی رحاتی در باز و بسته شدن درب ها به صورت ریلی می باشد که بسیار روان و نرم است.

آرامبند بازویی

این نوع آرام بندها قدرت بیشتری دارند و دلیل آن استفاده از پیچ تنظیم سرعت و بازو در طراحی آنها می باشد.

مکانیزم آرام بندها

به طور کلی به دوسته کنترلی و غیر کنترلی تقسیم می شود که باتوجه به نوع کاربری از انواع آشکار و یا پنهان آن استفاده می کنیم. معمولا برای تنظیم آرام بند ها و جک های کنتری شری تنظیم سرعت از 10 درجه تا 180 درجه قابل تنظیم است که شیر ثانویه در کنترل سرعت از 180 به 10 درجه زمان بسته شدن نقش دارد تا بسته شدن کامل در و آسانی در باز و بسته شدن سریع و مطمئن کمک میکند و  با در نظر گرفتن وزن سایز در  و دیگر فاکتور های مهم خرید، همچنین هزینه و شرایط نصب این محصولات مرتبط است می توانیم انتخاب مطمئن تری داشته باشیم.

 آرام بند و انواع آن از لحاظ شکل نصب

1-آرام بند آشکار

2- آرام بند پنهان

  • پنهان شده در سطح زیر درب
  • پنهان در فریم و لنگه در
  • پنهان در لولا

گاهی اوقات مشتری علاقمند است که تجهیزات آرام بند روی در مشخص نباشد تا از زیبایی ظاهری در کم نکند به همین دلیل از نمونه هایی از انواع جک درب و آرام بندها استفاده می شود که می توانند در لولای در پنهان باشند.

3_ مدل اتوماتیک و نیمه اتوماتیک آرام بند 

در طراحی و ساخت این نمونه ها از انرژی الکتریکی برای باز و بسته شدن در استفاده می شود و تنظیم سرعت در بر اساس سنسورهایی که روی در قرار می گیرد انجام می پذیرد.

این تجهیزات به نوعی طراحی شده اند که بر روی انواع درب ها قابل نصب می باشند.در نمونه های خاصی از آن باز و بسته شدن در بوسیله کارت هوشمند و حتی اثر انگشت صورت می پذیرد

4_مدل کف پوش آرام بند 

این مدل از آرامبند روی زمین تعبیه شده که مغذی داخل و متصل به لوله ها به درب ها ی شیشه ای که به وفور در مفازه و ها و ادارات دیده ایم استفهده می شود و از شکستن درب های شیشه ای جلوگیری می کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما هم اکنون آفلاین هستید